Radnice v Českých Budějovicích je dílem Antonína E. Martinelliho

[ title]
Majestátní budova českobudějovické radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace. Původně renesanční stavba byla vybudována v polovině 16. století. Nynější reprezentativní vzhled historické radnice je z barokních let 1727–30 od schwarzenberského stavitele Antonína E. Martinelliho.

Radnice z Černé věže

Monumentální průčelí umocňují tři věže, z nichž prostřední nejvyšší je opatřena zvonkohrou z roku 1995. Chloubou radnice jsou čtyři alegorické sochy na radniční atice, jež představují měšťanské ctnosti Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost. Jejich autorem je budějovický sochař J. Dietrich. Zajímavostí je železný pás, který je zasazen do nárožního pilíře radnice. Má délku jednoho vídeňského lokte (77 cm) a více než sto let sloužil na zdejších trzích jako míra při prodeji látek.

Půdorys radnice

Na nádvoří lze obdivovat sochu významné osobnosti dějin města, politika Augusta Zátky. Radnice jistě stojí za prohlédnutí i zevnitř. Je ze například originál sochy Samsona z kašny na náměstí, originály soch ctností z radniční atiky, velký gobelín od malíře Cyrila Boudy. Z vyhlídkové terasy na střeše budovy je pěkný pohled na město. Nejhonosnější místností radnice je obřadní síň, jejíž klenutý strop zdobí freska z roku 1730, která znázorňuje Šalamounův soud.

Českobudějovická radnice je v současné době jedna z nejzajímavějších budov v Čechách. Nenechte si ujít možnost prohlédnout si ji s průvodcem a odnést si tak z návštěvy Českých Budějovic nevšední zážitek.

Podle webu města České Budějovice

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)