Z opevnění Kadaně se dochovala jen Mikulovická brána

[ title]
Mikulovická brána v Kadani je jedinou dochovanou věžovou branou z obranného pásu hradeb chránících Kadaň. Stojí v centru města a z historického Mírového náměstí se k ní dostanete po pěší zóně, která začíná u bílé věže gotické radnice.

Mikulovická brána

Brána patří k vnitřnímu pásu hradeb, který vznikl nejpozději v polovině 14. století. Její původní jméno je odvozeno od nejbližší obce Mikulovice, přes kterou vedla stará obchodní stezka z Kadaně do Krušných hor a Míšeňska (později Saska). Od 16. století byla nazývána "Heiligentor", což se tradičně překládalo jako "Svatá brána" (smyslem tohoto poněkud významově posunutého pojmenování - brána sama není "svatá" - bylo zdůraznit spojitost brány s poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků v nedalekém klášteře františkánů; mohli bychom tedy hovořit o "bráně Svatých [čtrnácti Pomocníků]").


Podle : web Městského muzea v Kadani

(lh,turistickelisty.cz,foto MM Kadaň)
Zahradnické trhy v Kuks

Zahradnické trhy v Kuks

20.4.2019 18:00:00

Přijďte na Zahradnické trhy v Kuksu, které pořádá České farmaceutické muzeum ve spolupráci s NKP hospitál Kuks a obcí Kuks. Akce se koná 26. dubna (od 12 do 18 hodin), 27. dubna (od 9 do 18 hodin...