Chodské slavnosti v Domažlicích připomenou z roku 1939 památnou národní manifestaci

[ title]

Letošní Chodské slavnosti-Vavřinecká pouť připomenou památnou národní manifestaci v roce 1939, která se stala před osmdesáti lety nejmasovější manifestací lidu proti německé  okupaci v Protektorátu Čechy a Morava.

Dvě významná výročí rámují letošní ročník Chodských slavností – Vavřinecké poutě, které se konají od 9. do 11. srpna 2019 v Domažlicích. Právě před 80 lety, 13. srpna 1939, se 120 tisíc lidí sešlo na památné mši svaté na Vavřinečku nad Domažlicemi, která se díky kázání vyšehradského kanovníka Bohumila Staška stala národní manifestací proti německé okupaci. Nadcházející slavnosti jsou zároveň 65. v pořadí.

"Dvě jubilea podtrhne bohatý program, ve kterém nechybí mj. mnoho desítek hudebních vystoupení, dvě mše svaté na Vavřinečku, staročeský jarmark a další trh se čtyřmi stovkami stánků nebo pravidelné pochůzky domažlického ponocného," řekl na prezentaci připravovaných Chodských slavností novinářům místostarosta Domažlic Stanislav Antoš.

TuristickeListy.cz byly na místě děje ...

Program slavností zahájí v pátek 9. srpna 2019 v 18 hodin pořad Ozvěny folklóru, který je pravidelným nahlédnutím do světa worldmusic za tvorbou kapel ovlivněných folklórem. Letos v jeho rámci vystoupí skupiny Vesna, České srdce a Čankišou.

Milovníci lidové hudby a folklóru mohou v průběhu soboty a neděle kromě mnoha dalších programů navštívit národní přehlídku dudáků,vystoupení chodských dětských folklórních souborů, pořad o knězi a spisovateli Jindřichu Šimonu Baarovi ke 150. výročí jeho narození, veselé písničky v podání Konrádyho dudácké muziky nebo tradiční Dudácké štandrle, které letos nese podtitul Chodsko má talent.

Proud hudebních vystoupení obohatí i folklórní soubory z Valašska, Itálie a Rumunska.
Osmdesáté výročí památné poutní mše z roku 1939 připomene v sobotu 10. srpna 2019 od 10 hodin bohoslužba na Vavřinečku. Hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem pak plzeňský biskup Tomáš Holub. Na vedení mše se budou spolupodílet i emeritní plzeňský biskup František Radkovský, další čeští a moravští biskupové Jan Baxant, Ladislav Hučko a Zdeněk Wasserbauer a řezenský biskup Rudolf Voderholzer.

Nedělní mši od 10 hodin bude celebrovat Emil Soukup.

I v letošním roce připravilo město Domažlice pro návštěvníky slavností bezplatnou autobusovou linku mezi záchytnými parkovišti, centrem města a železničním nádražím. Zajištěna je i bezplatná kyvadlová doprava na Vavřineček.

Vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Více informací zde ... na  a webu Domažlic zde ...  .

(ps, TuristickeListy.cz &  Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)