Dobrodružný svět románů Karla Maye v Galerii Malostranská beseda

[ title]
Galerie Malostranská beseda vystavuje ilustrace ze sbírek Knihovny Národního muzeaPřeneste se do vzrušujícího světa kladných hrdinů i podlých padouchů! Výstava v Galerii Malostranská beseda od 16. srpna 2017 přiblíží původní českou ilustraci k dobrodružným románům německého spisovatele Karla Maye ze sbírek oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea.

V této kolekci originálních ilustrací, která obsahuje více než 1200 kusů, jsou zastoupena díla výtvarníků Josefa Ulricha, Věnceslava Černého, Miloše Nováka a Karla Šimůnka. Ilustrace od většiny z nich se objevovaly zvláště v knižní produkci pražského nakladatele Josefa Richarda Vilímka ml. na přelomu 19. a 20. století, za kterým v roce 1898 do Prahy přijel Karel May. I přes bouřlivou roztržku o výši autorského honoráře s ním nakonec uzavřel exkluzivní nakladatelskou smlouvu. Na vydávání ilustrovaných mayovek se i přes Vilímkovu nevoli tehdy rovněž zaměřil pražský nakladatel Alois Hynek, později Vojtěch Šeba a především pak nakladatelský tandem Toužimský a Moravec.

Old Surehand, III. díl, Praha, Jos. R. Vilímek, 1902. S ilustracemi Josefa Ulricha

Originální černobílé ilustrace (lavírované kresby tuší) k mayovkám získalo Národní muzeum darem v roce 1974 od Jaroslava Moravce krátce před jeho smrtí. Jaroslav Moravec byl 13 let redaktorem v nakladatelství Jos. R. Vilímka a také jedním ze zakladatelů nakladatelství dobrodružné literatury Toužimský a Moravec v Praze. Tato firma zakoupila v letech 1927–1930 tyto originální ilustrace od nakladatele Vojtěcha Šeby, který je předtím získal od Jos. R. Vilímka.

Josef Ulrich – V říši stříbrného lva (Tajemství věže babylonské), Praha, Jos. R. Vilímek, 1905.

V ilustracích ožívají příběhy ze slavných Mayových románů, které fascinují celé generace čtenářů. Kvůli nedokonalým dobovým reprodukčním technikám byly často ilustrace vytištěny v knihách nekvalitně. Dnešní digitalizační technologie nám ale umožňuje vychutnat si skutečnou výtvarnou podobu a propracované detaily originálních kreseb.

Návštěvník si na výstavě může prohlédnout knižní vydání děl Karla Maye v českém prostředí od počátku 20. století až do současnosti, a to ze soukromých sbírek. Doplněny jsou předměty odkazující na jejich známé filmové zpracování ze šedesátých let 20. století. Výstava je určena i dětem – najdou zde totem, figuríny indiánů a další zajímavosti.

Podle webu Národního muzea

(lh,turistickelisty.cz,foto NM)