Koruna Přemysla Otakara II. bude vidění v poličském muzeu v rámci Dní evropského dědictví (EHD)

[ title]
V rámci oslav EHD budou mít návštěvníci poličského muzea jedinečnou příležitost spatřit českou královskou korunu, dodnes dochovanou, pocházející z doby Karla IV. a mnohé další zajímavosti.  

Koruna Přemysla Otakara II.

„Původní koruna Přemysla Otakara II., zakladatele královského věnného města Poličky, se nedochovala, ale při otevírání panovníkova hrobu ve svatovítské katedrále v r. 1976 byla objevena pohřební koruna, tedy kopie určená k důstojnému uložení ostatků panovníka. Na rozdíl od originálu byla pouze stříbrná a z vnější strany pozlacená. Navíc byla opatřena nápisovou páskou s textem: HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI. Přeloženo: Zde jsou kosti Otakara, slavného pátého českého krále. Koruna je nyní v majetku Správy Pražského hradu.,“ uvádí historik muzea PhDr. David Junek.

„Ta bude zdarma k vidění po celou dobu trvání EHD,“ dodává.

Využijte svátku všech památek - Dnů evropského dědictví k návštěvě toho, co nabízí město Polička. ném. O víkendu 16. - 17. 9.2017 bude prohlídka Gotického opevnění města zdarma. Pojďte slavit. Dveře poličského muzea jsou pro vás otevřeny od 9.00 do 16.00 hodin.

Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.


(lh,turistickelisty.cz,foto Městské muzeum a galerie Polička)

Vydejte se za Kašpárky do Prachatic!

Vydejte se za Kašpárky do Prachatic!

20.5.2018 18:00:00

Kašpárek, či také Pimprle, příbuzný německého Hanswursta, anglického Punche, italského Pulcinelly a především vídeňského Kasperla, nesměl chybět od poloviny 19. století téměř v žádné loutkové hře...